Koli imalatı nasıl yapılır

Koli imalatı, oluklu mukavvayı makineler yardımıyla işleyerek yapılır. İstenilen kalitede ki oluklu mukavva üretildikten sonra ölçülere bağlı olarak preslenir. Presleme işlemi kolinin kapanma metoduna bağlı olarak izlerini belirtmeye yarar. Böylelikle koli nereden büküleceği ve katlanacağı belirlenir.

Koli imalatı aşamasını sizlere bir örnekle açıklayalım:

60x40x30 cm ölçülerine sahip bir kolinin oluklu mukavva ölçüsü 706×2040 mm’dir. 6 mm fark kolinin kapak paylarının rahatça kapanması içindir. Koli imalatı yapılırken alt kapak için 3 mm üst kapak içinde 3 mm olarak ikiye bölünür. Böylece koli kapatılırken kapakların uç uca gelmesi sağlanır.

Koli imalatı

Koli imalatı

40 mm’lik pay ise kolinin boy ve en kısımlarının birleşmesini sağlayan kulak payıdır. Koli imalatı yapılırken verilecek kulak payı, baskı ve pres işlemlerinin bitmesinden sonra zımba(dikiş) veya yapıştırılarak birleştirilir. Oluklu mukavva kendi ekseni etrafından çizgilerinden kırılarak birleşip, kapakların kanal kesimiyle açılmasıyla kapanmaya hazır hale gelir.

Koli imalatında çizgi ve kanal açma işlemi yapılırken aynı anda baskıya almanız mümkündür. Baskılı koli siparişi için gerekli klişeler merdaneye bağlandıktan sonra boya haznelerine uygun renkler doldurularak logo baskıları mukavvaya uygulanır.

Koli imalat çıkışı

Koli imalat çıkışı

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

  1. Karton Kutu diyor ki:

    […] farklı ürünler satıyorsanız bunların her biri için değişik koli imalatı yapmak gerekir. İlk olarak bunun için tasarım gerçekleştirilir ve daha sonra sizlere uygun […]

Yorumlar kapalı.