Tek Oluklu Koliler

Tek oluklu koliler 3 tane kağıdın birleşmesiyle meydana gelen koli çeşitleridir. Dış yüzey, ondüle kıvrım ve iç yüzey kağıtlarından oluşur. Taşıma yükü hafif olan eşyalar için tercih edilir. Tek oluklu koliler ambalaj sektöründe genellikle 3 tip olarak üretilir.

  • B dalga koli, ince dalga koli olarak da adlandırılır.
  • C dalga koli, iri dalga koli olarak da adlandırılır.
  • E dalga koli, mikro koli olarak da adlandırılır.
Beyaz tek oluklu koli

Beyaz tek oluklu koli

Oluk yapısı tek kat ondüle olması sebebiyle kağıt sarfiyatı çift oluklu kolilere oranla daha azdır. Maliyet bakımından karşılaştırıldığında tek oluklu koliler daha ucuzdur. Elbette kalite yönünden de çift oluklu kolilere nazaran daha düşüktür.

Tek oluklu koli

Tek oluklu koli

Örneğin, TSSSS çift oluklu 60x40x40 koli ortalama 12-14 kilogram yük taşıma kapasitesine sahipken TSS tek oluklu 60x40x40 koli maksimum 7-8 kilogram yük kaldırabilir. Hacme oranla daha fazla yük bindirilmesi kolinin çökmesine ve hasar görmesine neden olacaktır.

KSK tek oluklu koli

KSK tek oluklu koli

Tek oluklu kolilerin dış yüzeyini Testliner, Kraft veya Beyaz kağıdı olarak da tercih edebilirsiniz. Daha sağlam olması adına kolilerin iç ve dış kısmına kraft kağıdı isteyebilir, oluk kısmında bulunan ondüle kağıdını yüksek gramajlı isteyerek kolinin mukavemetini arttırabilirsiniz.