Yüksekliği küçülen koli

Kimi ürünler kolinin yükseklik kısmında boşluk bırakır. Bu durum kolilerin çökmesine neden olacağından yüksekliği küçülen koli kullanmanızda fayda olacaktır.

Satın aldığınız kolilerin içine koyduğunuz ürünler her zaman aynı standart yapıya sahip olmayabilir. Koli içerisinde boş kalan kısımlar gereksiz yere hacim kaplamaktadır. Örneğin; 80x50x50 koli içerisinde koyacağınız ürünlerin bazıları 80x50x30 cm gelebilir. 30 cm yükseliğinde ki ürünler kolinin üst kısmında 20 cm boşluk bırakacaktır. Bu kolileri deponuzda üst üste istif etmeye kalktığınız altta bulunan koliler, bu boşluk nedeniyle dağılacaktır.

Bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız size tavsiyemiz yüksekliği küçülen koli kullanmanızdır. Koli imalatı yaparken normal çizgilerin dışında sipariş ölçülerine uygun olarak oluklu mukavva levhaya ikinci çizgileri de uyguluyoruz. Böylece koli kapandığından çizgiler yerli yerinde olacak, istediğiniz yerden kolinin yükseklik ölçüsünü azaltacaksınız.

Küçülebilen koli

Küçülebilen koli

Örnek resimde gördüğünüz kolinin orta kısmında bulunan çizgi izleri gerektiğinde yükseklik ölçüsünü izlerin olduğu noktaya küçültmek içindir. Falçata veya bıçak yardımıyla kolinin köşe kısımlarından istediğiniz çizgiye doğru kestiğiniz takdirde kolinin fazla gelen yükseklik ölçüsünü düşürmüş olacaksınız.

Küçülen Koli

Küçülen Koli

Böyle yapmakla hem deponuzda alan kazanmış hem de nakliye konusunda fazladan kargo ücreti ödememiş olursunuz. Ayrıca karton koli ambalaj müşteriye sağlam bir şekilde gitmiş olur.